Domů Blog 680 let obce Trnávka

Ze života dospěláka

Počet návštěv

mod_vvisit_counterDnes15
mod_vvisit_counterVčera7
mod_vvisit_counterTento měsíc168
mod_vvisit_counterCelkem117476
Czech English Italian Polish Russian Spanish
680 let obce Trnávka
blog

 680 let obce slavili rodáci v Trnávce

Evangelický kostel z roku 1884 byl opravený
v letošním roce - 2013

I svatý Petr byl v sobotu 4. května vlídný -  přestalo pršet a chvílemi se na obloze objevilo i sluníčko. Zastupitelé a patrioti připravili důstojné oslavy. Rodáci mohli zhlédnout výstavu historických dokumentů v budově bývalé školy, navštívit opravený kostel a vyslechnout si báječný koncert místního pěveckého sboru pod vedením J. Štěpánkové.

A veselice  pod širým nebem V Ráji potěšila malé i velké. Vzácným hostem byla rodačka Jana Klimečková - autorka knížky Chlebani.  S nostalgií vzpomínala na krásné dětství u babičky v Trnávce a svým čtenářům poutavě vyprávěla o úsilí, které předcházelo zrodu tohoto románu.  Na podpis knihy, kterou v obci vlastní snad každá rodina, se stála fronta - jako kdysi v knihkupectvích.

Setkání po letech byla radostná i dojemná, a dokonce obnovila některá dětská přátelství - mailové adresy už mám v diářiJ. Mám v Trnávce pevné kořeny – bez nich je život určitě mnohem těžší.  Mám se kam vracet, kam chodit pro radu, pomoc, vzpomínky. I má cesta zde  jednou skončí…

Fotoreportáž z oslav na: http://jarkapa.rajce.idnes.cz/Obec_Trnavka_-_680_let

Z historie obce: Díky blízkosti obchodní cesty i dostatku ryb a proutí nabízela zdejší oblast ideální podmínky pro život. Ačkoli se v písemných pramenech nejstarší zpráva dochovala až z roku 1333, je zřejmé, že osidlování území začalo již v 10. století našeho letopočtu.

Původní jméno obce bylo Tyrnov, později pak Trnová a od 2. poloviny 16. století se ustálilo na nynějším Trnávka. Tento název zřejmě souvisí s velkým množstvím trnových keřů v okolí.

V Trnávce a v blízkém okolí přežívali tajní evangelíci. Scházeli se ve sklepení původní tvrze v Telčicích. K augsburskému vyznání se veřejně přihlásili v roce 1782. K bohoslužbám jim zpočátku sloužila obyčejná stodola, poté byla postavena roku 1783 dřevěná modlitebna, snad první v českých zemích. Za deset let se stavěla modlitebna kamenná. První bohoslužby se v ní konaly v květnu 1797. Po ukončení tolerančních omezení začali trnávečtí r. 1882 stavět modlitebnu třetí, tentokrát kamenný novorenesanční kostel s věží. Kostel byl slavnostně otevřen 22. května 1884.

Původně byla v kostele umístěna socha sv. Judy Tadeáše z 1. poloviny 18. století, později odstraněna.

Kostel byl v průběhu času několikrát opravován a slouží dodnes. Poslední rekonstrukce skončila letos a kostelík  je dnes skutečnou ozdobou vesnice.

Poklidný život obyvatel se začal měnit k horšímu po roce 1950. V blízkosti vesničky došlo k výstavbě Manganorudných a kyzových závodů, a tím byl navždy zdevastován malebný ráz polabské krajiny. Spálená země a nedýchatelný vzduch vyhnal většinu mladých do měst. Po ukončení těžby rudy tu byla v druhé polovině 70. let 20. století vystavěna Elektrárna Chvaletice, která tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celé oblasti. Do vesnice se konečně začali stěhovat noví obyvatelé.

Z jejích významných rodáků je třeba připomenout pana profesora Jaroslava Skokana, autora  „Dějin Trnávky, Řečan nad Labem a Labětína“ a „Dějin dolování železné rudy na Chvaleticku", který zde žil dlouhá léta. Pan profesor se aktivně podílel na veřejném životě a mimo jiné zastával funkci obecního kronikáře.

V roce 1960 byla Trnávka  „ rozhodnutím strany“ připojena k sousední vsi Řečany nad Labem, avšak roku 1993 se opět stala samostatnou a vzkvétající obcí. 

5. 5. 2013

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting